סדרת העיירות העתיקות – דנבה (Danba 丹巴), סצ’ואן

סדרת העיירות העתיקות – דנבה (Danba 丹巴), סצ’ואן
dagan

אי שם במערב חבל סצ’ואן, בין יערות ירוקים ופסגות מושלגות, בתוך ערוצי הנחלים השוצפים, במורדות שיפולי ההרים המושלגים מסתתרת אחת מהפנינות של סין – נפת דנבה (Danba 丹巴). הכפרים היפים של הנפה משלבים בתוכם טבע, תרבות, היסטוריה וגם לא מעט מסתורין.

בני המקום, ברובם מהמיעוט הטיבטי, אדיבים ומכניסי אורחים

הכפרים הטיבטים של דנבה

אזור דנבה מפורסם במיוחד בכפרים המדהימים החולשים על הנוף המרהיב של ההרים הירוקים. העיר דנבה עצמה היא עיירה מתפתחת ומשעממת למדי ומוטב להשתמש בה רק כנקודת מעבר לכפרים. מרגע שנכנסים לאחד הכפרים – נמצאים בעולם אחר לגמרי. תושבי האזור, גם בעבר וגם היום, הם ברובם חלק מהמיעוט האתני הטיבטי ושייכים תרבותית וחברתית לטיבט. אך יושבי האזור של דנבה שונים במעט מהטיבטים שמאכלסים את רוב מערב סצ’ואן. בניגוד לאזורי הערבות הנרחבים בהם שולטים הטיבטים הנוודים על עדרי היאקים שלהם, באזור דנבה הטיבטים הם יושבי קבע. במקום אוהלי נוודים ועיירות מסחר קטנות, מתאפיין האזור בכפרים קטנים עם מבני אבן יפים ומסורתיים. הכפרים יושבים לאורך ערוצי הנחלים, על מורדות ההרים ובדרך כלל בגובה ניכר מעל הנחל עצמו. היסטורית, לא היה ככל הנראה קשר הדוק ורציף בין הכפרים הרבים, למרות קרבתם; הקושי להתנייע מעבר לנחלים יצר מצב בו אנשים לא הרבו לצאת מכפר לכפר. בשל כך, השתמרה מצד אחד אחדות מסוימת – בבנייה, בחקלאות ובדת בין כפר לכפר ומאידך בכל כפר נוצרה חברה מעט שונה.

כיום כמובן יש כביש שמוביל לכל כפר כמעט, וקל להתנייד ולבקר בכפרים. כל כפר כזה הוא כמו גן עדן קטן עלי אדמות. תוכלו לשוטט בשבילי האדמה (כמעט ואין בטון) הקטנים שבין הבתים, לקטוף פירות מעצי הפרי הרבים (ולא חסר – תפוחים, אגסים, אפרסקים, תותים, דובדבנים ועוד ועוד), לשבת בעצלתיים ולהתרווח מהנוף הנהדר של הר יאלה (Yala Shan) או לרדוף אחרי חזרזירונים קטנים שמשוטטים להם חופשי. המקומיים חברותיים ואדיבים מאוד, ורובם הגדול ישמחו לשוחח עמכם ולארח אתכם לתה ולפירות. תוכלו להתרשם מקרוב מבתי האבן המסורתיים, הבנויים כולם מאבן מקומית ובסגנון (צורה וצבע) טיבטי יוצא מן הכלל. ההרפתקנים שביניכם יוכלו לצאת לטיולים רגליים ולהרחיק מעט מהכפרים – בין היערות והנחלים יש לא רק נוף מרהיב, אלא גם לא מעט מסתורין. כל כפר מיוחד בעצמו וכדאי מאוד להעביר כמה ימים ולבקר לפחות בשניים, המלצה שלנו – ג’ונגלו (Zhonglu 中路) ו-סואופו (Suopo 梭坡), באחרון תוכלו גם למצוא מלון משפחתי קטן ומומלץ מאוד.

מקדש דת הבון הטיבטית, נפת דנבה

מגדלים מסתוריים, קריסטלים מוזרים ונשים יפות

נפת דנבה ידועה בשלושה דברים – מגדלים, קריסטלים ונשים. המגדלים של חבל דנבה הם מגדלי אבן גבוהים, המעטרים כל כפר באזור (לפעמים עשרות בכל כפר) ולפעמים מופיעים גם לאורך הנחלים. למגדלים צורות שונות ומשונות – מרובעים, כוכבים, משולשים, אך כולם בנויים מאותה אבן ובאותו סגנון. מגדלים כאלו נמצאו גם באזורים אחרים של טיבט, לא מעט מהם באזורים בהם חי מיעוט הצ’יאנג (Qiang 羌), אך בדנבה ניתן לראות אותם בצורה הטובה ביותר. הסיבה לבניית המגדלים והשימוש שנעשה בהם לא ברורים לחלוטין עד היום – האם שימשו להגנה? כמחסנים? כמגדלורים לתקשורת? או כסממן לעושר? מוזמנים להגיע, לבקר במגדל או שניים (המלון בכפר סואופו צמוד למגדל שהפך למוזיאון קטן וניתן לטפס אליו) ולתת את דעתכם על עניין מסתורי זה. מסתוריים לא פחות הם ה”קריסטלים” שנמצאים כמעט על כל גג בכפרים של דנבה. כאמור, לא מדובר בקריסטלים של ממש, אלא באבנים עם צבע וצורה ייחודיים שמזכירים מאוד קריסטל. הסיפור המקומי מלמד שאת האבנים האלו מוצאים המקומיים בזרם הנחלים (כך נוצרים הצורה והצבע) ומכיוון שלדעתם הנהרות מגיעים ממקומות קדושים, גם האבנים קדושות. גם כאן, לא ברור האם סיפור הקדושה הוא הסיבה לשימוש באבנים, או שמא הייתה לכך סיבה היסטורית אחרת שאבדה עם הזמן.

הנשים של מחוז דנבה פחות מסתוריות, אך ללא ספק יפות לא פחות. נפת דנבה מפורסמת, והייתה תמיד מפורסמת, בבחורות היפות שלה. הסיפור מספר שלפני שנים רבות ציפור פניקס עפה באזור וכשהגיעה לאחד ההרים הקדושים, הפכה להמון בחורות יפות – כך מאז ולעולם יהיו באזור נערות יפות מראה. פעם בשלוש שנים נערכת בנפה תחרות שבה נבחרת נערת “פרח הזהב” – היפה ביותר בנפה כולה. הנשים היפות של דנבה היוו כנראה גם את ההשראה לאחד הפרקים ברומן הסיני “המסע למערב”, בו מגיעים הנזיר וחבר מרעיו לממלכת הנשים, שם הם עוברים עוד כמה תלאות ויסורים.

המלון המשפחתי בכפר סואופו והמגדל הצמוד - לא לפספס

לנפת דנבה ממוקמת במעין צומת דרכים בין האתרים המוכרים והחשובים של אזור מערב סצ’ואן הטיבטי. בדרך בין צ’נגדו לדנבה ניתן לעבור בהר ארבעת האחיות (Siguniang Shan 四姑娘山) ובמפעל המים הגדול של דוג’יאנגיאן (Dujiangyan 都江堰); אם תסעו על הכביש המוביל צפונה לכיוון מחוז אבה (Aba 阿坝) ולכיוון הפארקים המדהימים ג’יוג’איגו (Jiuzhaigou 九寨沟), מוניגו (Monigou 模拟沟) וחואנגלונג (Huanglong 黄龙), תזכו לנוף יפה של הרים ירוקים וכפרים קטנים, ותוכלו לבקר במקדשי דת הבון (Bon) הטיבטית; נסיעה דרומה תיקח אתכם קרוב מאוד להר יאלה ודרך כמה מעברי הרים גבוהים מאוד (עד 4700 מטר) אל הערבות וההרים של מחוז גאנזי (Ganzi 甘孜 או Garze). כך או כך, מומלץ מאוד למבקרים במערב סצ’ואן לשלב כמה ימים של ביקור בנפת דנבה בין האתרים האחרים. השילוב של נוף, אנשים, תרבות מקומית וקצת מסתורין בהחלט מוסיף לטיול במערב חבל סצ’ואן הנפלא.

תצפית אל הר יאלה