שערי דרך המשי

טיול מאורגן לסין, 13 ימי טיול

אל שערי דרך המשי

״דרך המשי״ הוא כינוי למספר רב של דרכי מסחר בהן עברו סחורות שונות מסין אל המערב ולהיפך. מסדרון גאנסו (Gansu), שנמצא במחוז עם שם זהה, הוא אחד החלקים החשובים ביותר של דרך זו. הגיאוגרפיה של האזור – הרים מצד אחד ומדבר מצד שני – הכתיבה את תוואי דרך המסחר במסדרון צר זה והפכה אותו לאחד מהנקודות המרכזיות של ״דרך המשי״. אך לא רק סחורות עברו על דרך זו – פילוסופים, אנשי דת, אומנים, אנשי צבא, סופרים ועוד חלפו בדרך זו. כך עברו להם רעיונות ומאפייני תרבות מסין מערבה וממערב אל סין. מסדרון גאנסו, צוואר הבקבוק של הדרך, היווה נקודת מפגש ייחודית לכל אלו והוא שופע באתרים מגוונים ומרהיבים. טיולנו יתחקה אחר מפגש תרבותי זה והשפעתו האדירה על התרבות וההיסטוריה הסינית, משחר הציוויליזציה ועד ימינו.

יפורסמו בהמשך

יפורסם בהמשך

לאדם בחדר זוגי
בקבוצה של 10

מדריך

דגן שמעוני

12 מטיילים

לכל היותר בקבוצה

לפרטים נוספים והרשמה

שם

דוא״ל

טלפון


מסלול הטיול

טיול מאורגן לסין, דרך המשי - מסגד

יום 1: יינצ׳ואן (Yinchuan)

לאחר הקונקשן שלנו בבייג׳ינג, נגיע ליינצ׳ואן, בירת חבל נינגסיה (Ningxia) בשעות אחר הצהריים. חבל נינגסיה הינו החבל האוטונומי של מיעוט החוי (Hui), המוסלמים הסינים ויינצ׳ואן מהווה מרכז חשוב למיעוט זה. ביום הראשון שלנו נבקר במסגד הגדול והמרשים של העיר, אחד מהמסגדים החשובים בסין. נסיים את היום הארוך שלנו מוקדם יחסית על מנת לנוח היטב.
לינה – יינצ׳ואן.

טיול מאורגן לסין, טיול בדרך המשי

יום 2: יינצ׳ואן

האזור של יינצ׳ואן, ובכלל האזורים המרכזיים של הנהר הצהוב, היו אזורי התיישבות כבר בתקופות קדומות מאוד. נפתח את היום שלנו בביקור בנקיק מרשים בהרי חלאן, בו נזכה לראות פיקטוגרפים (חריטות על סלע) שנעשו על ידי המתיישבים הקדמונים של האזור. נתרשם מאלמנטים שונים של תרבויות אלו ונכיר במעט את ראשית ההתיישבות בסין. החלק השני של היום יוקדש לאימפריה לא סינית חשובה מאוד, הסי-ס׳יא (Xi Xia). שושלת זו, ממוצא טנגוטי, שלטה בחלקים נרחבים של צפון מערב סין כפי שאנו מכירים אותה היום. שליטיה בנו ערי מסחר חשובות לאורך דרך המשי, וחילופי סחר ותרבות רבים, לצד מלחמות, התרחשו בין הסי-ס׳יא לשושלות הסיניות ממזרח מהמאה ה-9 ועד המאה ה-13. נבקר תחילה במקדש קטן ומרשים ביותר למרגלות הרי חלאן, בו נמצאות שתי פגודות שמורות היטב מתקופת הסי-ס׳יא. משם נמשיך לקברי שליטי הסי-ס׳יא הייחודיים ונחזור ליינצ׳ואן.
לינה – יינצ׳ואן.

טיול מאורגן בסין, דרך המשי - נהר

יום 3: יינצ׳ואן – וו-וויי (Wuwei)

בתחילת היום נמשיך לעסוק בטנגוטים. ניסע לאתר 108 הפגודות הממוקם לאורך הנהר הצהוב. כשמו כן הוא, באתר זה 108 פגודות על צלע ההר, מתנה ליום הולדתו של אחד משליטי הסי-ס׳יא החשובים. נפליג מעט על הנהר ונתרשם מן האתר היפה, וכמו כן נדבר על ההשפעות הבודהיסטיות על הטנגוטים. החלק השני של היום שלנו יוקדש לאלמנט הטבעי שילווה אותנו בימים הקרובים – המדבר. ניסע לאתר מיוחד הנמצא על דיונות ענק לאורך הנהר ובו תוכלו ליהנות מפעילויות מדבריות כיפיות כמו – אומגה, החלקה על הדיונות, גמלים, ועוד. בסיום נזכה לשוט על רפסודת עורות כבשים כפי שעשו תושבי המקום מאות שנים.* בשעות הערב המאוחרות נגיע למלון בעיר וו-וויי.
לינה – וו-וויי.

* שיט הרפסודות כלול במחיר, שאר הפעילויות הינן אופציונליות ובתשלום נוסף.

נוף בדרך המשי, טיול מאורגן לסין

יום 4: וו-וויי – ג׳אנג יה (Zhangye)

היום נעסוק בעיקר בהכרת בבודהיזם על ענפיו השונים, ובהמשך נעמיק בדת חשובה זו פעמים רבות. בחלק הראשון של היום נבקר במערת טיאן טי שאן, בה נחזה בפסל מוניומנטלי של הבודהה. מעבר לנוף המרהיב שבו נמצאת המערה, נספר גם את סיפור שימורה המעניין. בחלק השני נבקר במקדש מאטיסי, מקדש שכל כולו בנוי בתוך צוק וצופה על מסדרון גאנסו הצר. בשעות הערב נגיע לג׳אנגיה.
לינה – ג׳אנגיה.

טיול מאורגן לסין, דרך המשי - היסטוריה ונוף

יום 5: ג׳אנגיה – ג׳יה-יו גואן (Jiayuguan)

היום שלנו יתחלק שוב לשני חלקים שונים – חלק אחד העוסק בטבע וחלק שני העוסק בהיסטוריה. בבוקר ניסע לבקר בשמורה הגיאולוגית הסמוכה לג׳אנגיה, המפורסמת בצורות הגיאולוגיות הנקראות בסינית דאנס׳יה (Danxia). נתרשם ונצלם ונשוחח מעט על הגיאורפיה של האזור והשפעתה על התפתחויות תרבותיות. אחר כך נמשיך לכיוון ג׳יה-יו גואן שם נבקר באחד המבצרים החשובים ביותר שנבנו לאורך ״החומה הגדולה״. נתהלך על חומות המבצר ונבין מדוע בחרו השושלות הסיניות להקים מבצרים וחומות באזורים שכוחי אל אלו. כמו כן, נזכה לקיים את מצוות הטיפוס על החומה – כפי שכל סיני טוב נדרש ☺ בשעות הערב נגיע לג׳יוצ׳ואן (Jiuquan).
לינה – ג׳יוצ׳ואן.

טיול מאורגן למונגוליה, דרך המשי בסין

יום 6: ג׳יוצ׳ואן – אג׳ינה (Ejina)

היום נצא לנסיעה צפונה ועמוק לתוך המדבר במונגוליה הפנימית. הנסיעה תוביל אותנו לאחד האתרים המרשימים והנידחים בסין – ״העיר השחורה״ או קארה חוטו (Kara Khoto). עיר זו, אשר הריסותיה מכוסות חלקית בדיונות היום, הייתה בירת הס׳י-ס׳יא ועיר גדולה וחשובה תחת שושלת יואן, בסביבתה ניתן למצוא הריסות של מבצרים כבר מתקופת חאן ועדויות להימצאות של מים זורמים.  הביקור בקארה חוטו יתן לנו הצצה לכוחן של השושלות ששלטו באזור ולחשיבותו למסחר ושליטה. נחזה במו עינינו בתהליך המדבור ובזמן שנביט ב״עצים המוזרים״ ננסה להבין מדוע נעלמו המים. בערב נגיע לאג׳ינה.
לינה – אג׳ינה.

טיול מאורגן לסין, פארק הצפצפות, דרך המשי

יום 7: אג׳ינה – גואה-ג׳ואו (Guazhou)

בשעות הבוקר ניסע לחזות באחד המראות המרהיבים ביותר באזור – אגם ג׳ויאן. האגם, השוכן בלב המדבר סמוך לגבול המונגולי, מהווה פנינת טבע מרשימה ביותר וכמו כן מספר חלק חשוב בסיפור של ספר המדבר בסין. לאחר מכן נעשה את דרכנו באחד מכבישי המדבר החדשים, הארוכים והמרשימים ביותר בעולם, לעבר גואה-ג׳ואו.
לינה – גואה-ג׳ואו.

טיול מאורגן לסין, דרך המשי - מעאות יולין ואגם הירח

יום 8: גואה-ג׳ואו – דונחואנג (Dunhuang)

היום יוקדש לשני אתרים מרתקים – מערות יולין (Yulin Grottoes) ואגם הירח. סואו-יאנג היה מהמצברים הגדולים והמשגשגים על דרך המשי ובמיוחד בולט המקדש העתיק שעמד מחוץ לחומותיה.  מערות יולין הן מהמפורסמות בציורים הבודהיסטים שבהן ואחד משני אתרי מערות שנבקר באזור. המערות נחצבו וצוירו החל מהמאה ה-4 או 5 במשך מאות שנים. מציורי המערות אנו יכולים להבין כיצד הגיע הבודהיזם לסין, איך הוא השפיע והושפע חברתית ותרבותית ומה הייתה משמעותו לשלטון. כמו כן, נוכל להבחין בהתפתחות האמנותית והחברתית לאורך ההיסטוריה ולראות את השוני האסתטי והרוחני בין השושלות השונות. במערות יולין מסתתר גם ציור שהוא העדות המוקדמת לאחד מסיפורי דרך המשי הידועים ביותר – ״המסע למערב״. לאחר מכן ניסע לאגם הירח, נווה מדבר מרהיב בעומק מדבר דיונות. נווה המדבר מפורסם בצורתו, הדומה לירח חרמשי. באתר יינתן זמן חופשי לשוטטות בדיונות, צילומים ומנוחה. לאלו שירצו, ניתן יהיה לרכב על גמלים ולהחליק על הדיונות בתשלום נוסף. בערב נגיע לדונחואנג.
לינה – דונחואנג.

טיול מאורגן לסין, דרך המשי, פסל בודהה

יום 9: דונחואנג – לאנג׳ואו (Lanzhou)

היום נזכה לחוות את סין מכמה כיוונים שונים ומשונים. בתחילת היום ניסע לאתר הבודהיסטי המפואר ביותר בסין ואחד מהאתרים הפופולריים ביותר במדינה – מערות מוגאו. אתר זה, שהוא אתר לשימור של אונסק״ו, מאגד כמה מציורי הקיר היפים ביותר באמנות הבודהיסטית ובכלל. המערות המרשימות היו מאז ומתמיד מקום עלייה לרגל למטיילים ואנשי דת – גם היום. בשעות הצהריים ניסע לבקר במעבר יו-מן גואן (Yumenguan), הנקודה המערבית ביותר בחומה הסינית, שנבנה כבר בשושלת חאן. במעבר יו-מן נוכל להבין לעומק את החשיבות של בניית החומה לאורך דרך המסחר המכונה דרך המשי ואת המשמעות של בניית חומות ומבצרים במקומות נדחים אלו. כמו כן, נראה מקרוב כיצד נבנו החומות והמבצרים ונבין את הכוח וההשקעה שנדרשו לכך. מאגם הירח ניסע לתחנת הרכבת של דונחואנג ונעלה על רכבת הלילה ללאנג׳ואו, חוויה נוספת ומיוחדת בטיולנו בסין.
לינה – רכבת.

טיול מאורגן לסין, דרך המשי

יום 10: לאנג׳ואו – ס׳יה-חה (Xiahe)

יום זה יוקדש לשתי דתות חשובות בסין בכלל ובהיסטוריה של דרכי המסחר בפרט – האסלאם והבודהיזם הטיבטי. עם הגיענו ללאנג׳ואו נעבור למלון לארוחת בוקר, משם נמשיך ללינס׳יה (Linxia), המכונה גם ״מכה של המזרח״. בלינס׳יה נזכה לביקור ייחודי בקברו של יו באבא, אחד מאנשי האסלאם החשובים ביותר בהיסטוריה של האסלאם בסין. נזכה גם להתרשם מהשילוב של אסתטיקה סינית ואסלאמית. בנסיעתנו נראה את כמות המסגדים האדירה שנבנית באזור בשנים האחרונות ונדבר על האסלאם בסין היום. מלינס׳יה נמשיך בנסיעה יפה בהרים לעבר מנזר לאבראנג (Labrang), השייך לבודהיזם הטיבטי. נבקר במנזר על היכלותיו היפים ונזיריו הרבים ונשוחח על הבודהיזם הטיבטי בסין – מראשית דרכו ועד היום. אם יתמזל מזלנו, נזכה לבקר בספרית המנזר, מהגדולות שעדיין קיימות בסין.
לינה – ס׳יה-חה.
* שימו לב – ביום זה נגיע לגובה של 3000 מטר.

יום 11: ס׳יה-חה – טיאנשוי (Tianshui)

לאחר תצפית קצרה וצילומים אחרונים של מנזר לאבראנג, נעשה את דרכנו במורד ההרים וחזרה לאגן הנהר הצהוב בדרכנו לטיאנשוי. יום זה יוקדש לביקור באתר פחות מוכר ומרשים ביותר בשם ״מערת וילון המים״, הנמצא בנקיק הררי מרהיב. אתר זה, הנקרא על שם המערה בה חי מלך הקופים סון וו-קונג ברומן הידוע ״המסע למערב״, חובק בתוכו כמה וכמה עולמות. ראשית, נחזה בפיסול וציור בודהיסטים שהשתמרו בצורה מופלאה, משם נמשיך ונעלה מעט ברגל למערה עצמה, בה נמצא מקדש בודהיסטי ודאואיסטי יחדיו. נשוחח על הקשר בין שתי דתות ונעמיק מעט בפילוסופיה והדת הדאואיסטית. בשעות הערב נגיע לטיאנשוי.
לינה – טיאנשוי.

טיול לסין - שיאן

יום 12: טיאנשוי – ס׳יאן (Xi’an)

בחלק הראשון של יום זה נבקר במאיג׳ישאן (Maijishan), אתר פיסול בודהיסטי ה״תלוי״ כולו על צוק בלב האזור ההררי הירוק. נתרשם מהנוף היפה ומהאמנות ונשלים את הפרטים האחרונים לגבי מקומו של הבודהיזם בסין. משם נמשיך לקבר הקיסר האישה היחידה בהיסטוריה הסינית – וו דזה-טיין (Wu Zetian). אתר זה, המפורסם ב״דרך השמיים״ שלו, הוא נקודת הסיום של אחד מהסיפורים המדהימים ביותר בהיסטוריה הקיסרית של סין על עלייתה של אישה על פסגת המערכת השלטונית. בשעות הערב נגיע לס׳יאן.
לינה – ס׳יאן.

יום 13: ס׳יאן – תל אביב

את רוב היום שלנו נבלה במוזיאון חיילי הטרה קוטה. הצבא הינו חלק מקומפלקס קבורה ענק של הקיסר הראשון של שושלת צ׳ין. נתמקד ביום זה בעוצמתה של צ׳ין ובאיחודה של סין, שבאים לידי ביטוי במלוא כוחם בקברו של הקיסר. נכיר את שיטת הבנייה ואת כמות העבודה המדרשת ונבין מדוע אלו תרמו בסופו של דבר לנפילתה המהירה של צ׳ין. משם נמשיך לרכבת המהירה לבייג׳ינג ולשדה התעופה לטיסה חזרה ארצה.

המחיר כולל

 • טיסות בינ״ל ותחבורה בסין
 • אוטובוס 33 מושבים עם מיזוג אוויר
 • הדרכה בעברית
 • טיפים לנהג ומדריכים מקומיים
 • לינה במלונות 4-5 כוכבים וארוחת בוקר
 • כניסות לאתרים כפי שמצוינים בתוכנית (עשויים להיות שינויים בהתאם למזג האוויר וסגירת אתרים מסויימים)
 • מע״מ

המחיר אינו כולל

 • ארוחות צהריים וערב אלא אם צוין אחרת
 • ביטוח נסיעות אישי
 • הוצאות אישיות
 • ויזה לסין ודמי טיפול (ניתן לעשות דרכנו בעלות של 200 ש״ח)
 • כל דבר שלא צוין בתכנית

לפרטים נוספים והרשמה, צרו קשר

שם

דוא״ל

טלפון